بانک اطلاعاتی صنعت چاپ و تبلیغات
بانک اطلاعاتی صنعت چاپ و تبلیغات
تولید-کلاه-نقابدار

دانستنی های تولید کلاه نقابدار

هر آن چه که باید در خصوص تولید کلاه نقابدار بدانید

کلاه نقابدار را قبلا به نام کلاه های بیس بال می شناختند. این کلاه ها در ابتدا برای بازیکنان بیس بال مورد استفاده قرار می گرفت. در واقع این کلاه ها علاوه بر این که بخشی از یونیفرم ورزشی این بازیکنان تلقی می شدند و استایل آن ها با پوشیدن این کلاه ها تکمیل می شد، از طرفی از چشم بازیکنان در برابر تابش نور آفتاب نیز محافظت می کرد. خصوصا که این بازی ها همیشه در فضای باز برگزار می شد.

کلاه های بیس بال برای نخستین بار در سال های دهه 1880 رونمایی شد و در آن زمان ها بود که کاتالوگ یونیفرم ورزشی بازیکنان بیس بال که شامل پیراهن، شلوار و کلاه بود، رونمایی و معرفی شدند. این یونیفرم ورزشی در آن دوره نماد غرور بازیکنان در نظر گرفته می شد و بازیکنان بیس بال با این استایل ورزشی به رسمیت شناخته می شدند.

در ابتدا سه فرم کلی کلاه برای بازیکنان بیس بال در نظر گرفته می شد. این سه دسته را به ترتیب بر اساس نوع لبه و فرم قرار گرفتن نقاب آن به نام های کلاه کالج، کلاه بوستون و کلاه بیس بال می شناختند. کلاه های بیس بال فرمی شبیه دیگر کلاه های ورزشی با ساختاری نرم داشتند. این کلاه ها بسیار کاربردی بودند و از چشم ها محافظت می کردند. از طرفی نیز به راحتی قابل شست و شو بودند.

کلاه-بیسبال

این کلاه ها در طی سال ها بدون تغییر باقی ماندند و امروزه بیش از قبلا مورد استفاده قرار می گیرند و محبوبیت زیادی دارند. این کلاه ها دیگر تنها مخصوص ورزشکاران نیستند و امروزه نمونه های متفاوت این کلاه ها، با سایز و طرح های دلخواه به عنوان بخشی از استایل افراد محسوب می شوند. این کلاه ها هم اکنون به اسم کلاه نقابدار شناخته می شوند.

کلاه هایی که به اسم نقابدار امروزه مورد استفاده عموم قرار می گیرند در طرح و رنگ بندی های بسیار مختلفی تولید و عرضه می شوند. از متریال و پارچه های به خصوصی برای تولید آن ها استفاه می شود. برخی از شرکت ها و گروه های تبلیغاتی نیز از این کلاه ها برای تبلیغات و بازاریابی و به عنوان هدیه تبلیغاتی استفاده می کنند.

در نتیجه گروه های تولید کننده انواع کلاه های تبلیغاتی این کلاه ها را بر اساس سفارش مشتریان با کمک متریال اولیه و روش های مخصوص تولیدی، طراحی و تولید می کنند. گروه تولیدی آفرنگ جامه در زمینه تولید انواع کلاه های تبلیغاتی نیز فعالیت می کند.

در ادامه می خواهیم در خصوص مسیر تولید این کلاه ها و مواد خام اولیه ای که برای تولید آن ها مورد نیاز است اطلاعاتی را ارائه دهیم. این داده ها مسیری که یک کلاه از اول تا انتها طی می کند را برای شما روشن خواهد کرد.

تولید-کلاه-نقابدار-1

مواد خام اولیه برای تولید کلاه نقابدار

در درجه اول متریال مورد استفاده برای تولید این کلاه ها شامل الیاف پشمی رنگی بوده اند. الیاف های پشمی رنگ آمیزی شده که برای این کلاه ها مورد استفاده قرار می گرفتند، ماهیتی محکم و خشن تر داشتند. هم اکنون نیز برای تولید کلاه هایی که در بازی بیس بال باریکنان از آن استفاده می کنند از الیاف رنگ شده پشمی استفاده می شود.

اما برای تولید نمونه های امروزی این کلاه ها که عموم مردم از آن استفاده می کنند و گاهی نیز در بردارنده لوگو یا آرم به خصوصی به منظور تبلیغات برند ها است، از الیاف پنبه ای یا الیاف های سنتتیک ترکیب شده با پنبه استفاده می شود.

ماده اولیه دیگری که در تولید این کلاه ها مورد استفاده قرار می گیرد، ویزور است. ویزور یک وسیله انعطاف پذیر و در عین حال سفتی است که به در نقاب کلاه مورد استفاده قرار می گیرد و موجب فرم دهی و شکل دادن به نقاب کلاه می شود. جنس این ویزور ممکن است از پلاستیک یا هر ماده دیگری باشد و انتخاب آن به انتخاب شرکت تولید کننده کلاه نقابدار بستگی دارد.

ماده دیگری که در دوخت کلاه به کار می رود، نوار باریکی است که دور تا دور کلاه قرار می گیرد. این نوار نیز ممکن است از همان جنس پنبه ای باشد یا این که ممکن است از یک نوار باریک چرمی برای آن استفاده شده باشد.

جنس کلاه ها ممکن است انواع دیگری را نیز شامل شود. برای مثال برخی از کلاه ها از جنس نمد هستند و در رنگ های مختلفی می توان از آن برای تولید کلاه استفاده کرد. نمونه ای دیگر از نمد های پشمی نیز که کیفیت بالاتری دارند از پشم گوسفند تولید شده اند. از آن ها نیز برای تولید کلاه استفاده می شود. این متریال اولیه برای تولید کلاه هایی ارزان قیمت تر مورد استفاده قرار می گیرند.

یک نوع نمد دیگر نیز وجود دارد که از پشم خرگوش تولید می شود نیز در تولید برخی کلاه ها به کار می رود که کیفیت بسیار بالایی دارد اما به نسبت گران قیمت تر است. در نهایت در مواردی از چرم، پارچه های کتانی، فلامنت، پارچه جین، پلی استر و دیگر انواع پارچه نیز برای تولید کلاه های نقابدار استفاده می شود.

تولید-کلاه-نقابدار-2

طراحی کلاه های نقابدار

بعد از این که مواد اولیه دوخت و تولید کلاه تعیین شد و این که کلاه مورد نظر قرار است از چه جنسی باشد، نوبت به طراحی کلاه می رسد. در طراحی کلاه نیز ممکن است چندین طرح مختلف در نظر گفته شود. در وهله نخست، هدف از تولید و طراحی کلاه را باید در نظر داشت.

یکی از نمونه های کلاه نقابدار، درست بر اساس همان نمونه های اولیه کلاه بیس بال طراحی می شود. این کلاه ها را اصطلاحا کلاه شش ترک یا شش پنل نیز می گویند، چرا که کاسه کلاه دارای شش وجه می باشد. این وجوه هم اندازه درکنار هم قرار گرفته اند و با دوخته شدن شان به هم دیگر، کاسه سر کلاه را تشکیل می دهند.

سپس نوبت به طراحی تقاب کلاه می رسد. لبه این کلاه درست مانند کلاه های قدیمی بیس بال طراحی می شود. لبه آن ها به صورت یک انحنا به سمت جلو خم شده است. این نقاب برای جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به چشم ها مناسب است.

بعد از این مدل، نمونه ها و الگو های متفاوتی برای طراحی کلاه های نقابدار مورد استفاده قرار گرفت. اغلب تغییرات در کاسه سر کلاه ایجاد شده است و این تفاوت در الگو، از تفاوت در تعداد  وجوه کلاه نشات می گیرد. برخی نمونه ها، خصوصا آن دسته که برای اهداف تبلیغاتی طراحی می شوند، بدون هر گونه برشی به صورت یک تکه دوخته می شوند تا فضای آزاد زیادی برای درج لوگو داشته باشند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *