بانک اطلاعاتی صنعت چاپ و تبلیغات
بانک اطلاعاتی صنعت چاپ و تبلیغات
شست-و-شو-و-نگهداری-تی-شرت

روش های شستشو و نگهداری تی شرت

شستشو و نگهداری تی شرت

تی شرت ها از جمله لباس های راحتی و پر استفاده ای هستند که هم توسط مردان و هم زنان مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این ها، کودکان نیز اغلب از انواع تی شرت های کودکانه استفاده می کنند. آن ها طیف وسیعی از مدل ها، رنگ بندی ها و طرح ها را شامل می شوند و مهم ترین وجه تمایز آن ها نیز در جنس شان می باشد.

همین تفاوت جنسی که به معنای استفاده از متریال اولیه متفاوت و الیاف های مختلف برای تولید آن هاست، موجب می شود که راهکار های شست و شوی تی شرت های مختلف با هم تفاوت داشته باشد و از این رو عدم اطلاع درست از نحوه و چگونگی شست و شوی درست هر کدام از آن ها، باعث آسیب رسیدن به آن ها و کاهش طول عمرشان می شود.

شاید تاکنون برای شما نیز پیش آمده باشد که تی شرتی را با قیمت گران خریداری کرده باشید و یا به یکی از تی شرت های تان علاقه زیادی داشته اید یا همچنین یک تی شرت را از دوستی هدیه گرفته اید برای شما ارزش زیادی داشته است، اما بعد از یک یا دو بار شست و شو، لباس شما دیگر ظاهر و ساختار قبل را ندارد.

یا رنگ آن از بین رفته یا این که بافت لباس شل و آویزان شده و دیگر برای استفاده مناسب نیست. این لحظه را هیچ کدام دوست نداریم و قطعا به دنبال راهی هستیم تا از بروز مجدد این اتفاق جلوگیری کنیم. در نتیجه در این جا می خواهیم یک راهکار مناسب را برای شست و شوی تی شرت هایی با جنس های متفاوت ارائه دهیم تا بر این اساس بتوانید به بهترین شکل از تی شرت خود نگهداری کنید و طول عمر آن را افزایش دهید.

مساله ای که در نگهداری تی شرت ها وجود دارد این است که آن ها هر کدام بافت و الیاف متفاوتی دارند و در نتیجه همین تفاوت نیز تنها یک راهکار برای شستن آن ها جواب گو نیست. ممکن است یک روش برای یک تی شرت مناسب باشد اما برای دیگری موجب آسیب رساندن به آن شود.

نحوه-شستشوی-تی-شرت

نحوه شست و شوی تی شرت های دارای چاپ

اغلب تی شرت ها، خصوصا آن دسته از تی شرت هایی که توسط نوجوانان و جوانان مورد استفاده قرار می گیرد یا خصوصا تی شرت تبلیغاتی که دارای لوگوی به خصوص یا نوشته ای تبلیغاتی است، دارای یک طرح چاپ شده روی آن است.

در بسیاری از موارد این چاپ در صورتی که مرغوب نباشد به سرعت از بین می رود و از روی لباس جدا می شود. با این حال در برخی از انواع مرغوب چاپ نیز در صورت عدم شست و شوی صحیح لباس ممکن است که چاپ تی شرت از بین رفته و از آن جدا شود و در این صورت ظاهر آن بسیار ناخوشایند می شود.

در نتیجه برخی از راهکار های شست و شوی این دسته از تی شرت های چاپ دار را باید در هنگام شستن شان رعایت کرد. البته نحوه چاپ و پرینت روی تی شرت نیز حائز اهمیت است و تولید کننده آن باید از روش های مرغوب چاپ و پرینت تصاویر استفاده کند.

نکات مهم شست و شوی تی شرت چاپ دار

 

1. همیشه در زمان شست و شو تی شرت را پشت و رو کنید

این نکته برای نگهداری تی شرت تان بسیار ضروری است و در عین حال بسیار نیز کار آسانی است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که هنگام شستن تی شرت را پشت و رو یا به اصطلاح به داخل برگردانید. با این کار در عین شست و شوی مناسب لباس و تمیز شدن کامل آن، از آسیب رسیدن به چاپ روی تی شرت نیز جلوگیری می کنید.

با این کار از رسیدن بیش از حد مایع شوینده و آنزیم های حلال به عکس روی تی شرت جلوگیری می کنید.

2. تی شرت چاپ دار را با آبی با دمای بالا شست و شو ندهید

درست است که آب گرم می تواند به تمیز تر شدن و خصوصا میکروب زدایی لباس ها کمک کند، اما در اغلب موارد موجب آسیب رساندن به تی شرت ها می شود و برای شستن تی شرت ها معمولا توصیه می شود که از آب داغ یا حتی در مواردی آب گرم استفاده نکنید.

معمولا برای شستن کلیه جنس های تی شرت ها توصیه می شود تا از آب سرد برای شستن آن ها استفاده کنید و در مواردی در صورت لزوم تنها از آب ولرم استفاده کنید. متریال پلاستیکی در طراحی تی شرت های پنبه ای مخصوصا به آب داغ حساس است و در صورت استفاده از آب گرم جدا شده و ساختار خود را از دست می دهد.

3. از دور های تند ماشین لباس شویی استفاده نکنید

برای شستن تی شرت های چاپ دار بهتر است که از شست و شوی دستی استفاده کنید، اما در صورتی که قصد استفاده از ماشین لباس شویی را دارید دقت کنید که از دور های تند و زیاد آن استفاده نکنید. دمای آب را روی درجه بالا قرار ندهید. از خشک کن استفاده نکنید و از همه مهم تر تی شرت تان را با چند مدل و رنگ لباس متفاوت در ماشین نیاندازید.

این مورد آخر را خصوصا در ارتباط با تی شرت های سفید رعایت کنید. برای نگهداری تی شرت تان در صورتی که رنگ آن سفید یا روشن است، تنها آن را با لباس های سفید رنگ شست و شو دهید. در نهایت نیز برای شستن تی شرت چاپ دار خود به لیبل روی آن و نکات مربوط به شستن تی شرت

شستشوی-تی-شرت-ساده

شست و شوی تی شرت های ساده با الیاف حساس

الیاف های مورد استفاده در بافت و دوخت تی شرت ها متفاوت است. در این بین تی شرت های نخ پنبه ای و آن دسته از تی شرت هایی که از الیاف ابریشمی در بافت آن ها استفاده شده است از همه نمونه ها حساس تر هستند و باید در هنگام شست و شوی آن ها برخی نکات شست و شو را رعایت کرد. در سایت آفرنگ جامه می توانید اطلاعات لازم در خصوص انواع پارچه های مورد استفاده برای تولید تی شرت ها را مشاهده نمایید.

1. تی شرت ها را به سمت داخل برگردانید

به این نکته پیش از این برای شستن تی شرت های چاپ دار نیز اشاره شد. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به تی شرت حتما آن را به سمت داخل برگردانید و وارونه کنید. خصوصا اگر می خواهید آن را در ماشین لباس شویی بیاندازید. علاوه بر این کار می توانید در صورت امکان از توری های محافظ لباس در ماشین لباس شویی استفاده کنید و تی شرت را در آن قرار دهید.

2. دسته بندی تی شرت ها برای شست و شو بر اساس رنگ

تی شرت های مختلف هر کدام ماهیت متفاوتی در رنگ آمیزی دارند. برخی از جنس های تی شرت ممکن است در زمان شستن رنگ پس دهند. نه تنها تی شرت ها بلکه سایر لباس هایی که آن ها را در ماشین لباس شویی می اندازید می توانند رنگ پس دهند.

این اتفاق خصوصا در دور اول شستن لباس ها اتفاق می افتد. در نتیجه برای نگهداری تی شرت های خود تنها کاری که باید انجام دهید این است که لباس های تان را به سه دسته سیاه و تیره، لباس های رنگی و لباس های سفید و رنگ روشن دسته بندی کرده و در ماشین لباس شویی بیاندازید.

علاوه بر این دمای آب را نیز در زمان شستن تی شرت بالا نبرید. دمای بالا به نوبه خود علاوه بر آسیب رساندن به تی شرت و جمع کردن و شل کردن بافت پارچه و خصوصا از بین بردن رنگ آن، بیش تر موجب رنگ پس دادن لباس ها و ترکیب شدن رنگ آن ها با هم می شود.

3. به هیچ عنوان از خشک کن لباس استفاده نکنید

این نکته نیز بسیار مهم است، در هنگام شستن تی شرت ها، به هیچ عنوان از خشک کن برای خشک کردن و آب گیری آن ها استفاده نکنید. حتی در صورت شست و شو با دست نیز، از فشردن بیش از حد آن ها برای گرفتن آب اضافه خودداری کنید.

فشردن تی شرت، خصوصا تی شرت های پنبه ای و با الیاف حساس موجب آسیب رساندن به الیاف پارچه شده و آن ها را به نوعی در هم می شکند. در نتیجه لباس تان دیگر شکل و ساختار قبل را نخواهد داشت. تنها کاری که باید انجام دهید این است که کمی به آرامی آب آن را خارج کرده و آن را درست مانند قبل از شستن، باز کرده و طوری پهن کنید که چروک جمع شدگی در آن نماند.

برای خشک کردن آن و به منظور نگهداری تی شرت خود در مرحله خشک کردن، لباس را روی آویز لباس آویزان کنید و کاملا نیز خط و خطوط های آن را از هم باز کنید. علاوه بر این از هوای آزاد برای خشک کردن آن استفاده کنید اما به هیچ عنوان آن را در معرض نور شدید و مستقیم آفتاب خشک نکنید، چرا که این کار می تواند به نوبه خود منجر به از بین رفتن رنگ تی شرت شود.

نگهداری تی شرت

از ساییدن لکه های روی تی شرت قبل از شست و شو خودداری کنید

یکی از مواردی که اکثر ما در انجام دادن آن دچار اشتباه می شویم این است که زمانی که لکه های قوی همچون قهوه، چای یا شربت روی تی شرت مان ایجاد می شود، به شدت آن ساییده و قصد کم رنگ تر کردن آن را داریم. در اکثر موارد این کار تنها منجر به گسترش لکه به دیگر بخش ها می شود.

در این خصوص اولین کاری که می کنید این است که با یک پارچه خشک و تمیز اضافه لکه را گرفته و آن را خشک می کنید. بهتر است قبل از شستن، در خصوص نوع لکه و بهترین راه از بین بردن آن جست و جو کنید. سپس آن را در ماشین لباس شویی بیاندازید.

از باز گذاشتن دکمه های تی شرت در زمان شست و شو خودداری کنید

برخی از تی شرت ها دکمه دار هستند. برخی مواقع افراد بدون دقت این تی شرت ها را با دکمه های باز در ماشین لباس شویی می اندازند. این کار اشتباهی است. خصوصا در مورد تی شرت های پنبه ای و تی شرت هایی با الیاف کاملا طبیعی که دوخت ظریف تری دارند، این کار موجب آسیب رسیدن به دوخت تی شرت می شود.

زمانی که دکمه های تی شرت باز باشد و آن را در ماشین لباس شویی بیاندازید، نخ های دور دوخت دکمه کش می آیند و با کشیده شدن آن ها، دوخت پارچه اطراف دکمه ها شل می شود و کش می آید. در نهایت ساختار لباس از بین می رود و حتی ممکن است به مرور اطراف دکمه ها پاره شود.

در نتیجه برای نگهداری تی شرت خود سعی کنید زمان اندکی را برای بستن دکمه های لباس تان صرف کنید تا از آسیب رسیدن در برنامه شست و شو به لباس تان جلوگیری کنید.

این نکته در خصوص تی شرت هایی که در یقه آن ها به جای دکمه زیپ به کار رفته است نیز صادق است و شاید حتی در صورت باز بودن زیپ ها در زمان شست و شوی تی شرت، میزان آسیب رسیدن به آن نیز بیش تر باشد. پس حتما قبل از شستن تی شرت های زیپ دار، زیپ آن ها را ببیندید.

از شوینده های قوی و زیاد استفاده نکنید

شوینده های قوی، خصوصا انواع آنزیم دار آن موجب آسیب رساندن به انواع پارچه ها خصوصا پارچه ها و الیاف تی شرت ها می شوند. علاوه بر این مقادیر بالای شوینده در ماشین لباس شویی شاید در نگاه نخست منجر به افزایش تمیزی لباس و گندزدایی بیش تر آن شود، اما دقت داشته باشید که این مقدار اضافه روی لباس می ماند و باعث لکه دار شدن آن می شود.

اتو-کشیدن-تی-شرت

اتو کشی صحیح تی شرت ها

برای اتو کشیدن صحیح تی شرت های تان، ابتدا به لیبل روی آن توجه کنید و دمای مناسب برای اتوکشی را مشاهده نمایید. در ادامه بعد از تعیین دمای مناسب ( ترجیحا از دمای بالا استفاده نکنید )، اتوکشی را از قسمت دکمه ها ( در صورت دکمه دار بودن تی شرت ) و یقه تی شرت آغاز کنید.

برای افزایش دقت کار حتما از میز اتوی مناسب استفاده کنید. اتو را برای مدت زمان طولانی برای از بین بردن چین و چروک ها روی تی شرت نگه ندارید، گرما می تواند موجب د فرمه شدن لباس شما شود. روی لیبل هر تی شرت معمولا سه علامت دمایی وجود دارد که نشان می دهد هر تی شرت چه دمایی را می تواند تحمل کند:

  • یک اتو به سه نقطه؛ به این معنی است که تی شرت تحمل دمای حداکثر 392 درجه فارنهایت را دارد.
  • یک اتو با دو نقطه؛ به این معنی است که تی شرت تحمل دمای حداکثر 302 درجه فارنهایت را دارد.
  • یک اتو با یک نقطه؛ به این معنی است که تی شرت تحمل دمای حداکثر 230 درجه فارنهایت را دارد.
  • شکل اتو با علامت ضربدر؛ به این معنی است که امکان استفاده از اتو را برای این جنس تی شرت ندارید. این تی شرت ها را بهتر است برای شستن و اتو کشی بهتر به خشکشویی ها بسپارید.

علاوه بر این درست مانند مرحله شست و شوی تی شرت بهتر است برای اتوکشی آن نیز، لباس را پشت و رو کرده و  از سمت داخلی تی شرت کار اتوکشی را انجام دهید. همچنین می توانید برای برخی از بخش هایی که باید از روی تی شرت اتو شوند برای نگهداری تی شرت تان از یک پارچه محافظ استفاده کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *